Skip to main content

Lietuvoje pastebimas nuolatinis mažųjų bendrijų steigimas augimas, o tai nėra atsitiktinumas. Lietuvoje smulkus ir vidutinis verslas sudaro didelę dalį ekonomikos, todėl svarbu pasirinkti tinkamą verslo formą, kuri atitiktų verslo poreikius ir padėtų pasiekti sėkmę. Viena iš tokių verslo formų yra mažoji bendrija (MB), kuri yra puikus pasirinkimas pradedant verslą. 2023 metais iš 15,7 tūkst. naujų juridinių asmenų 9,3 tūkst., arba beveik 60 proc. buvo būtent mažosios bendrijos. Šiame straipsnyje trumpai aptarsime pagrindinius mažosios bendrijos privalumus smulkiam ir vidutiniam verslui. Jei norėtumėte susipažinti dar plačiau – apsilankykite MažojiBendrija.lt informacinėje svetainėje, kur pateikiame informaciją apie MB privalumus, trūkumus, kam ji skirta, kokie mokesčiai, valdymas ir visa kita svarbi informacija vienoje vietoje.

MB augimas Lietuvoje 2012 - 2024 metais

Grafike matoma akivaizdi MB kiekio augimo tendencija per paskutinius 12 metų. Informacijos šaltinis – Registrų centras.  Ši verslo forma tapo ypač populiari tarp smulkaus ir vidutinio verslo kūrėjų. 

Lankstumas ir paprasta valdymo struktūra

Mažoji bendrija yra labai lanksti verslo forma. Skirtingai nuo uždarosios akcinės bendrovės (UAB), MB nereikalauja nustatyto pradinio kapitalo (kaip pvz. UAB – 1000€), todėl tai yra patrauklu pradedantiems verslininkams, kurie nori pradėti veiklą su minimaliais finansiniais ištekliais. Be to, MB valdymo struktūra yra paprastesnė ir mažiau formalizuota. Nariai gali laisvai spręsti dėl pelno paskirstymo ir kitų svarbių klausimų be sudėtingų formalių procedūrų. Esame parengę platesnį MB valdymo aprašymą.

Mažiau biurokratijos
Viena iš svarbiausių priežasčių yra MB steigimo paprastumas ir greitis. Mažųjų bendrijų įkūrimo procesas yra kur kas lengvesnis ir greitesnis palyginti su kitomis verslo formomis, steigimo kaina mažesnė (Mažojibendrija.lt MB steigimo kaina – 159€ su visais mokesčiais), nereikalingas įstatinis kapitalas. Tai leidžia norintiems pradėti savo verslą verslininkams greitai ir be didelių administracinių kliūčių – tereikia turėti elektroninį parašą ir sugalvoti įmonės pavadinimą.

Ribota atsakomybė
Kaip ir UAB atveju, mažoji bendrija suteikia ribotą atsakomybę. Tai reiškia, kad MB nariai nėra asmeniškai atsakingi už bendrijos skolas ir įsipareigojimus, išskyrus jų įnašus į bendriją. Tai suteikia papildomą saugumą verslininkams, kurie nori apsaugoti savo asmeninius turtus nuo galimų verslo rizikų.

Galimybė plėstis ir augti
Nors mažoji bendrija yra skirta mažesniam verslui, ji taip pat suteikia galimybę augti ir plėstis. MB nariai gali įtraukti naujus narius ir pritraukti papildomų investicijų, kai verslas pradeda augti. Be to, MB gali lengvai pertvarkyti į UAB, jei verslas pasiekia tokį lygį, kuriame didesnė ir labiau struktūrizuota verslo forma tampa reikalinga arba reikia pritraukti investicinį kapitalą (MB gali gauti paskolas, paramą ir subsidijas, tačiau jos nariais gali būti tik fiziniai asmenys).

Mokesčių privalumai
Mažoji bendrija taip pat turi tam tikrų mokesčių privalumų. Pavyzdžiui, MB pelnas gali būti paskirstomas jos nariams ir nepasibaigus mažosios bendrijos finansiniams metams. Taip pat didelis privalumas yra mažiau apmokestinama MB vadovo alga – jei vadovas yra tuo pačiu ir MB narys, jo alga apmokestinama tik 15% GPM. Tai leidžia efektyviau planuoti ir optimizuoti mokesčių mokėjimus. Plačiau apie visus MB mokesčius galite sužinoti skiltyje “MB mokesčiai“.

Apibendrinkime – kodėl verta rinktis MB?
Mažoji bendrija yra patraukli verslo forma smulkiam ir vidutiniam verslui dėl savo lankstumo, paprastos valdymo struktūros ir mažesnės administracinės naštos. Ji suteikia ribotos atsakomybės pranašumus ir galimybę greitai ir lengvai pradėti verslą. MB taip pat suteikia galimybę augti ir plėstis, kartu siūlydama tam tikras mokesčių lengvatas. Dėl šių priežasčių mažoji bendrija yra puikus pasirinkimas pradedantiems ir jau veikiančiams verslininkams, siekiantiems sėkmingai plėtoti savo veiklą Lietuvoje. Jei turite klausimų, kviečiame susisiekti nemokamai konsultacijai.

 

 

Mažosios bendrijos Lietuvoje

Mažoji bendrija – populiariausia naujo verslo forma Lietuvoje 2023 metais