Skip to main content

Mažosios bendrijos steigimas yra greitas ir paprastas procesas, trunkantis 2-3 darbo dienas. Dauguma MB įsteigiama elektroniniu būdu, tai galima bandyti daryti savarankiškai arba užsakant nebrangiai kainuojančią steigimo paslaugą. Mažąsias bendrijas gali steigti tiek Lietuvos, tiek užsienio piliečiai, svarbu kad narių kiekis neviršytų 10. Steigiant MB, pradinis įnašas gali būti kad ir 1 €. Apie MB reikalavimus, mokesčius, valdymą, privalumus ir trūkumus galite papildomai paskaityti mažųjų bendrijų informacinėje svetainėje. Na, o šiame straipsnyje aptarsime, kokie svarbiausi žingsniai steigiant mažąją bendriją.

MB - mažoji bendrija pagrindiniai steigimo žingsniai

Verslo idėja ir juridinio asmens forma

Kai turite sugalvoję savo naujo verslo idėją ir esate pasiryžę ją pradėti įgyvendinti, pirmas darbas – užregistruoti naują įmonę. Smulkaus ir vidutinio verslo kūrėjai dažniausiai renkasi vis populiaresnes mažąsias bendrijas, tačiau visada verta pasitarti su verslo konsultantais ar ši veiklos forma yra tinkamiausia Jūsų būsimam verslui. Mažojibendrija.lt verslo konsultacijos teikiamos nemokamai – pasikonsultuoti galima telefonu bei el.būdu

Pavadinimas ir veikla 

Steigiant naują įmonę, Registrų centrui pateikiamas jos pavadinimas. Galima rinktis tiek lietuvišką, tiek nelietuvišką pavadinimą, svarbu kad tokiu pavadinimu nebūtų įregistruotos įmonės. Ar pageidaujamas įmonės pavadinimas laisvas, galima pasitikrinti Registrų centro svetainėje. Jei steigiate įmonę su MažojiBendrija.lt pagalba, galėsime patikrinti, ar norimas pavadinimas laisvas bei patarsime ką daryti, jei norimas pavadinimas užimtas. Pildant mažosios bendrijos steigimo anketą, taip pat yra trumpai nurodomos veiklos rūšys – kuo užsiims naujoji MB. MažojiBendrija.lt konsultantas atrenka veiklos rūšis pagal klasifikatorių ir jas telefonu susiderina su MB steigėju. 

Elektroninis parašas 

Kai įmonė steigiama elektroniniu būdu, įmonės steigėjui (-ams) ir buveinės savininkui (-ams) būtina turėti elektroninį parašą, su kuriuo bus pasirašomi mažosios bendrijos steigimo dokumentai. Registrų centrui tinka šie elektroniniai parašai:

  • mobilus el. parašas (jei el. parašo neturite, paprasčiausiai ir greičiausiai galima užsisakyti mobilų el. parašą pas mobilaus ryšio operatorių, kurio paslaugomis naudojatės),
  • LT ID el. parašas (veikia su programėle telefone, pilnas LT ID aprašymas čia).
  • Registrų centro USB raktas.

Svarbu paminėti, kad šis el. parašas bus reikalingas ir ateityje vykdant įmonės veiklą (pvz., teikiant deklaracijas, pasirašant dokumentus, jungiantis prie valstybinių institucijų). Mūsų įmonė daug metų veda buhalterinę apskaitą ir iš mūsų praktikos įmonės valdymui patogiausias yra būtent mobilus el.parašas.

Buveinės adresas 

Steigiant įmonę, nurodomas MB buveinės adresas. Buveinės adresas (registracijos adresas) yra privalomas kiekvienam juridiniam asmeniui. Buveinės adresu gali būti fiziniam ar juridiniam asmeniui priklausančios patalpos. Žemės sklypas ar garažo adresas netinka. Steigiant naują MB elektroniniu būdu, būtinas patalpų savininko (-ų) sutikimas, kuris pasirašomas elektroniniu parašu. Buveinės adresas nurodomas pildant MB steigimo anketą. 

Dažnai pasitaiko atvejų, kad dėl įvairių priežasčių naujos įmonės steigėjas neturi kur užregistruoti buveinės adreso, tokiu atveju galima pasinaudoti mūsų teikiama buveinės adreso paslauga (tereikia pažymėti pildant steigimo anketą). Keletas dažniausiai pasikartojančių priežasčių, kodėl gali būti aktuali buveinės adreso paslauga

  • Neturite kur registruoti naujos įmonės buveinės adreso.
  • Nenorite registruoti MB Jums nuosavybės teise priklausančiose patalpose (žinomi žmonės, specifinė įmonės veikla ir pan.).
  • Patalpų savininkai nesutinka jūsų įmonės registruoti jiems nuosavybės teise priklausančiose patalpose
  • Patalpų savininkai nesutinka išsiimti mobilaus parašo.

Ar reikalingas antspaudas? 

Nuo 2013 metų Lietuvoje antspaudas įmonei nebeprivalomas, tad steigiant naują įmonę (tiek MB, tiek UAB ir kt.) dėl jūsų patogumo rekomenduojame jo nesidaryti. Pagrindiniai privalumai, kodėl neverta gaminti antspaudo: nereikia jo saugoti ar pranešt policijai jei pametat; likviduojant įmonę nereikia antspaudo naikinti; o svarbiausia – nereikia įmonės vadovui antspaudo nuolat nešiotis su savimi. Dokumentai, pasirašyti tam teisę turinčio įmonės darbuotojo ar įgalioto atstovo, turi teisinę galią be antspaudo. Tad antspaudus palikime seniems laikams ir naujame versle jų nerekomenduojame. 

Steigimo anketos užpildymas

Tai ir buvo pagrindiniai dalykai, reikalingi įsteigti mažąją bendriją. Jei sugalvojote veiklą, pavadinimą, turite mobilų parašą, belieka užpildyti elektroninę MB steigimo anketą ir per 2-3 dienas įmonė bus įsteigta. Įsteigus įmonę, iškart gausite steigimo dokumentus bei pavyzdinius įmonės valdymo dokumentus verslo pradžiai (sutartys, formos, pranešimai). Bet kuriame žingsnyje galima pasikonsultuoti su Mažojibendrija.lt konsultantu – ši paslauga yra nemokama.