MB trūkumai

Pateikiami pagrindiniai MB trūkumai, kuriuos siūlome įvertinti prieš apsisprendžiant, kurią juridinę formą pasirinkti savo naujam verslui. Nors daugeliui smulkaus verslo atstovų šie mažųjų bendrijų trūkumai nedaro jokios įtakos ir nėra aktualūs, daliai naujo verslo kūrėjų jie gali būti svarbūs ateityje.

Jei turite dvejonių, ar mažoji bendrija – tinkamiausia forma jūsų naujam verslui, susisiekite su mūsų komanda nemokamai konsultacijai.

MB trūkumai

Ribotas narių (savininkų) skaičius

MB narių (ne darbuotojų) skaičius įstatymu yra ribojamas iki 10 fizinių asmenų. MB steigėjais ir nariais negali būti juridiniai asmenys (kitos įmonės). Nepaisant to, išaugus poreikiui plėstis, mažąją bendriją paprasta pertvarkyti į UAB.

Sunku pritraukti investicinį kapitalą

Skirtingai, nei UAB atveju, mažosios bendrijos nariais negali būti juridiniai asmenys, todėl šio tipo įmonei sunku pritraukti investicinį kapitalą. Tačiau svarbu pabrėžti, kad MB gali gauti paskolas iš bankų, kredito unijų, fizinių asmenų, taip pat sulaukti valstybės paramos ar gauti subsidijas. Mažosios bendrijos, kurios planuoja pritraukti investicinį kapitalą dažnai persitvarko į uždarąsias akcines bendroves.

Sudėtingiau paskirstyti pelną tarp MB narių

MB pelnas tarp narių skirstomas proporcingai įnešto nario įnašo dydžiui. Mažosios bendrijos nuostatuose gali būti nustatyta kitokia pelno paskirstymo mažosios bendrijos nariams tvarka. Tam tikrais atvejais, kai steigiant MB įnešti nevienodi nario įnašai arba auginant verslą įdėta nevienodai pastangų, galimas kiek sudėtingesnis pelno paskirstymas tarp bendrijos steigėjų.

MB narių socialinis draustumas

Mažųjų bendrijų įstatyme numatyta, kad MB nariai negali dirbti savo įmonėse pagal darbo santykius, t.y. pasirašant įprastą darbo sutartį. Nors MB nariai gali išsimokėti įmonės lėšas asmeniniams poreikiams, sumokant PSD ir VSD įmokas, tai neprilygsta pilnateisiams darbo santykiams dirbant pagal darbo sutartį.

MB kapitalo didinimas iš sukaupto pelno

Skirtingai nei UAB atveju, MB sukauptas pelnas negali būti nukreiptas mažosios bendrijos kapitalo didinimui.  Mažų bendrijų įstatyme numatyta, kad MB nario įnašas yra nariui nuosavybės teise priklausantis turtas, perduotas mažajai bendrijai. Įnašu gali būti pinigai ar kitoks turtas.

Mažiau žinoma ir apipinta mitais

Nors įsteigtų MB skaičius nuolat auga (įregistruota daugiau kaip 52 tūkst.), tačiau mažoji bendrija, kaip juridinio asmens forma, yra santykinai jauna. Visuomenėje paplitę nemažai mitų apie MB, kurie kyla dėl nežinojimo.

Renkantis steigti mažąją bendriją, svarbu įvertinti ne tik privalumus, bet ir galimus iššūkius. MB trūkumai apima galimus sunkumus pritraukiant investicijas ar pasidalinant pelną, ribotą narių skaičių. Šių trūkumų supratimas padeda priimti pagrįstą sprendimą, atitinkantį jūsų verslo tikslus. Tačiau daugeliui smulkaus verslo atstovų šie galimi trūkumai neturi įtakos jų verslo idėjai ir atsižvelgiant į visus MB privalumus, mažoji bendrija gali būti geriausias sprendimas.

Svarstote, ar MB jums pati tinkamiausia verslo forma?

Nemokamai pasitarkite su verslo konsultantu

Susisiekti dabar